Universitatea Babeș-Bolyai
Innovation Challenges Researchers Impact Series la Universitatea din Ljubljana

🏛️ EUTOPIA invită cercetătorii din alianță să participe la Innovation Challenges Researchers Impact Series la Universitatea din Ljubljana. Acest program de formare de 4 zile, legat de Festivalul Științei și Inovației din Slovenia, UNI.MINDS, va reuni cercetători și lideri din industrie pentru a stimula schimbarea societală prin cercetare inovatoare.

📍 Unde: Ljubljana, Slovenia
📅 Când: 14-17 octombrie 2024

🎯 Acest program de formare este destinat pentru:
– Cercetători
– Participanți la Young Leaders Academy
– Cercetători aflați la început de carieră

🔍 Domenii de cercetare:
– Construcții durabile
– Materiale durabile
– HVAC
– Digitalizarea în construcții
– Digitalizarea în agricultură
– Design și turism
– Domenii legate de biotehnologie

Aplicațiile din alte domenii de cercetare sunt, de asemenea, binevenite. Vor fi selectați doi cercetători per universitate participantă.

💼 De ce să participi?
– Training: Învață cum să definești și să măsori impactul activităților tale de cercetare, cu un accent pe industrie.
– Mentorat: Beneficiază de sprijin din partea mentorilor experimentați de la Universitatea din Ljubljana.
– Networking: Conectează-te cu companii slovene din domeniul biotehnologiei și cu alți cercetători.
– Vizite la companii: Vizitează Hidria, Oljarna Lisjak (regiunea Primorska) și Marles (regiunea Štajerska) pentru a înțelege provocările lor și a explora oportunități de colaborare.
– Experiență Ljubljana: Bucură-te de frumosul oraș Ljubljana în timp ce îți extinzi rețeaua profesională.

📝 Pentru înscrieri contactați-o pe dr. Ștefania Szeibert-Kerekes, EUTOPIA OFFICER la adresa de e-mail: stefania.kerekes@ubbcluj.ro sau dr. Kinga Hening , UBB TechTransfer la adresa de e-mail: kinga.szacsvai@ubbcluj.ro.

❗️Sesiunea de înscrieri se încheie în 23.09.2024

📋 Persoanele interesate sunt rugate să completeze formularul acesta:

🏛️Universități participante:
– Univerza v Ljubljani (Ljubljana, Slovenia)
– Universitatea Babeș-Bolyai (Cluj-Napoca, România)
– Vrije Universiteit Brussels (Bruxelles, Belgia)
– Universitatea Ca’ Foscari din Veneția (Veneția, Italia)
– CY Cergy Université Paris (Paris, Franța)
– Technische Universität Dresden (Dresda, Germania)
– Göteborgs Universitet (Göteborg, Suedia)
– Universidade NOVA de Lisboa (Lisabona, Portugalia)
– Universitat Pompeu Fabra (Barcelona, Spania)
– The University of Warwick (Coventry, Regatul Unit)

Ai nevoie de mai multe informații?
Echipa din Ljubljana este aici pentru a te ajuta. Contact: Simona Rataj

⭐ Din 2022, UBB face parte din alianța universitară europeană EUTOPIA (https://eutopia-university.eu/), alături de alte 9 universități de top la nivel internațional, constituind una dintre comunitățile academice de prestigiu ale Uniunii Europene, în termeni de performanță și mărime.

🚀 Nu rata această oportunitate! Aplică acum!

Invitația oficială: https://eutopia-university.eu/…/join-us-for-the…