EPO/EUIPO – PAN European Seal Programme

European  Patent Office (EPO )  și European Union Intellectual Property Office (EUIPO) reprezintă organismele europene care  gestionează complexele probleme ridicate de brevetele de invenție și de alte forme de proprietate intelectuală la nivel european.  Universitatea Babeș-Bolyai este membră în ambele organizații. În 2021, în pofida pandemiei Covid, Universitatea a trimis primii candidați pentru traineeship-ul anual organizat de ambele instituții.

Pan-European Seal Programme (PES)este o inițiativă de formare a unor specialiști de excelență în domeniul brevetelor și proprietății intelectuale, într-un mediu multicultural și divers, o oportunitate și o ofertă de carieră în domeniul extrem de specializat al brevetelor de invenție și al proprietății intelectuale.

Link-uri utile:

Pan-European Seal Programme (PES)

European Patent Office (EPO)

European Union Intellectual Property Office (EUIPO)