EPO/EUIPO – PAN European Seal Programme

European  Patent Office (EPO) și European Union Intellectual Property Office (EUIPO) reprezintă organismele europene care  gestionează complexele probleme ridicate de brevetele de invenție și de alte forme de proprietate intelectuală la nivel european. Universitatea Babeș-Bolyai este membră în ambele organizații. În 2021, în pofida pandemiei Covid, Universitatea a trimis primii candidați pentru traineeship-ul anual organizat de ambele instituții.

Pan-European Seal Programme (PES) este o inițiativă de formare a unor specialiști de excelență în domeniul brevetelor și proprietății intelectuale, într-un mediu multicultural și divers, o oportunitate și o ofertă de carieră în domeniul extrem de specializat al brevetelor de invenție și al proprietății intelectuale.

! PES Young Professionals  Programme 2023-2024

Selectia EPO 2023-2024

Selectia EUIPO 2023-2024

Link-uri utile:

Pan-European Seal Programme (PES)

European Patent Office (EPO)

European Union Intellectual Property Office (EUIPO)