Curs deschis: Rezolvarea unor probleme reale folosind tehnici ale Inteligenței Artificiale

Facultatea de Matematică şi Informatică organizează un curs deschis de introducere în Inteligenţa Artificială destinat studenţilor sau altor persoane preocupate de analiza datelor si rezolvarea problemelor provenind din domenii variate.

Folosirea algoritmilor de Inteligenta Artificiala si Invatare Automata (Machine Learning) atrage un interes crescand, in principal datorita domeniile de aplicatie foarte variate. Ca urmare, dorim sa raspundem la anumite intrebari: Care sunt tipurile de probleme care pot fi rezolvate cu acesti algoritmi? Cum pot aceste tehnici sa ma ajute in domeniul meu de interes?
Ce instrumente pot folosi pentru aceasta?

Cursul se adreseaza persoanelor care au cunostinte de baza de prelucrarea si analiza datelor si care doresc sa aplice astfel de tehnici in domeniul lor de interes.

Detalii despre acest curs se gasesc aici: www.cs.ubbcluj.ro/curs-deschis-ai