Bursele URSUS – ”Studenţi pentru comunitate”

Gândită pentru tinerii care, pe lângă rezultatele universitare bune, au și o contribuție remarcabilă și dedică timp acțiunilor de voluntariat, inițiativa a fost demarată în 2011, în parteneriat cu Universitatea Babeș-Boylai din Cluj-Napoca.

Programul de burse se adreseaza studentiilor Universitatii Babes-Bolyai, în anul II nivel licenta (valabil pentru specializarile care necesita 3 ani de studiu), anul III nivel licenta (valabil pentru specializarile care necesita 4 ani de studiu) si anul I nivel master (pentru masteratele care se desfasoara pe parcursul a doi ani), cu rezultate academice deosebite si o activitate intensa în beneficiul comunitatii.

• Media generală minim 8 pe ultimul semestru încheiat
  • Recomandat(a) de un profesor universitar
  • Implicat(a) în activităţi în beneficiul comunităţii

Pentru a intra în competiţia pentru o bursă URSUS, trebuie să respecţi următorii paşi:

• Citeşti cu atenţie regulamentul competiţiei şi anexele acestuia
  • Dacă îndeplineşti criteriile incluse în regulament, îţi depui dosarul următor:
dosarul conţine
1. Cerere tip
2. Adeverinţa din partea facultăţii din care să reiasă media generală pe ultimul semestru încheiat
3. Scrisoare de recomandare din partea unui cadru didactic universitar
4. Curriculum Vitae model Europass (poate fi descarcat la www.cveuropean.ro)
5. Scrisoare de motivare în care trebuie să prezinţi: organizaţiile non-profit, neguvernamentale, non-politice din care faci sau ai făcut parte, rolul ocupat în cadrul acestora şi în ce perioadă,activitatea desfaşurată în cadrul acestora, proiecte coordonate şi/sau iniţiate şi/sau în care ai fost implicat/a în cadrul acestor organizaţii sau în afara lor şi rezultatele acestor proiecte.
6. Adeverinţe din partea organizaţiilor non-profit, nonguvernamentale sau non-politice care să ateste activitatea desfăsurata in cadrul acestora.
  • Depui documentele, într-un dosar de plastic cu şină, la CCARMA,
contact
adresa strada Universitatii, nr. 7-9, Cladirea Echinox, sala Alumni
ora 9.00-12.00